ارزیابی مدیریت قالیباف، شهردار تهران، به قلم علی نوذرپور معاون اسبق سازمان شهرداری‌ها

10 بهمن 1395 Written by 
Published in اخبار

ارزیابی مدیریت قالیباف، شهردار تهران، به قلم علی نوذرپور معاون اسبق سازمان شهرداری‌ها

منطقه 22 نشان می‌دهد شهر را سرمایه‌داران می‌سازند نه شهرسازان

8N7V1725

اگر بخواهيم جداى از تلقى عوام از مديريت قاليباف، ارزيابى علمى از عملكرد وى داشته باشيم، می‌توان به موارد ذيل اشاره كرد:

* علیرغم تاكيد سياست‌هاى كلى نظام در حوزه سوانح طبيعى و حوادث غيرمترقبه و نيز حكم برنامه پنج ساله چهارم توسعه كشور مبنى بر بهسازى و نوسازى بافت هاى فرسوده در شهرهاى كشور ظرف مدت 10 سال، حركت دولت و نيز شهرداری‌ها و به ويژه شهردارى تهران در اين خصوص كند و ناكارآمد بوده است. آمارها نشان می‌دهد كمتر از 10 درصد بافت‌هاى فرسوده شهرى احيا شده‌اند. و آن ميزان نيز كه در شهر تهران بهسازى و نوسازى شده است، فاقد فضاهاى عمومى چون فضاى سبز، فضاى باز و تفريحى و پاركينگ است و شعاع دسترسى واحدهاى مذكور به اماكن ورزشى و تفريحى بسيار دور می باشد. همچنين عدم توجه به ابعاد اجتماعى در بازسازى و نوسازى بافت ها و نيز آزمون و خطاى زياد در اجرا(نمونه: محله نوبخت) از ويژگی هاى مديريت شهردارى تهران در اين حوزه‌ی بسيار مهم است.

* هرچند توسعه مترو با مديريت خوب (محسن هاشمی) و پشتيبانى شهردارى تهران گامى بزرگ در جهت افزايش سهم ناوگان حمل ونقل عمومى در انجام سفرهاى درون شهرى بود، اما متوسط سرعت ترافيك از 24 كيلومتر در ساعت به 21 كيلومتر در ساعت در اتوبان همت رسيده است كه اين شاخص بيان ناكارآمدى شهردارى در حمل ونقل شهرى است.

* در انجام برخى از پروژه هاى بزرگ چون تونل توحيد با صرف هزينه‌هاى بسيار به واسطه شتابزدگى، بهره بردارى از آن توسط مردم با مشكلات جدى مواجه است. عدم تعبيه فن به ميزان كافى موجب شده است كه پليس در ورودى تونل مانع از ورود موتوسيكلت سواران به تونل شود، چراكه بيم خفگى و مسموميت آن ها می رود.

* ساختار درآمدى شهردارى تهران سمت و سوى صحيحى نيافته است و همچنان قريب به 70 درصد از بودجه شهردارى متكى بردرآمدهاى ناپايدار چون عوارض بر ساخت وساز و فروش تراكم و تغيير كاربرى است. و حركت اساسى براى تغيير جهت گيرى درآمدى از ناپايدار به پايدار را شاهد نبوديم. و درآمدهاى جديد در سال گذشته مبتنى بر تغيير كاربری ها بوده است. گسترش مال ها، مجتمع هاى ايستگاهى، هايپرها، تات مال ها، درآمد ناشى از اخذ عوارض پذيره و تغيير كاربرى را به حدود 30 درصد از درآمدهاى شهردارى رسانده است. كميسيون ماده 5 در دو سال اخير از فعال‌ترين كميسيون‌هاى شهردارى بوده است.

* منطقه 22 شهردارى تهران فرصتى بود براى اجراى شهرسازى ايرانى - اسلامى كه متاسفانه با احداث برجهاى ساختمانى در اين منطقه، فرصت مذكور از دست رفت. به عبارت ديگر شهر را هنوز سرمايه داران می‌سازند نه شهرسازان.

* هنوز مردم و به عبارتى ارباب رجوع بيشترين شكايات را از شهردارى دارند، مراجعه به پرونده هاى ديوان عدالت ادارى مويد اين موضوع است. قاليباف نتوانست نگاه طلبكارانه كاركنان شهردارى را به مردم تغيير دهد.

* انجام برخى پروژه هاى پرهزينه چون بزرگراه طبقاتى صدر در جهت و خدمت (خیرعامه) نبوده است. قريب به دو هزار ميليارد تومان از بودجه 9هزارميلياردتومانى شهردارى تهران در سال 1391 هزينه اين پروژه شده است؛ در حالیكه انجام اين پروژه صرفا براى حل گره ترافيكى صبحگاهى مردم در مناطق 1 و 3 به سمت بازار و مركز بوده است. معمولا انجام اين پروژه ها در ساير كشورها براى تحقق خيرعامه در مركزيت شهرها صورت می‌پذيرد. يعنى در پروژه هاى بزرگ، - كليت شهر و نه بخشى از شهر مطمح نظر قرار می‌گيرد.

* امكان‌سنجى فنى و مالى در برخى از پروژه هاى عمرانى به نظر نمی‌رسد انجام شده باشد. معمولا در شهرهاى زلزله‌خيز به‌ويژه در مجاورت گسل‌ها، احداث تقاطع‌هاى غيره مسطح كارى نادرست است. در زلزله كوبه ژاپن يك بزرگراه طبقاتى كاملا واژگون شد. بزرگراه طبقاتى صدر در نزديك گسل هاى محموديه و مشاع قرار دارد.

* در انتخاب مكان براى اجراى برخى پروژه ها، مطالعات زيست محيطى صورت نپذيرفته است. مورد مثال اجراى درياچه چيتگر در مكانى است كه اغلب كارشناسان محيط زيست آن را غلط می‌پندارند.

* نمايشی بودن برخى از فعاليت ها چون پياده روسازى براى نابينايان. در حالیكه جمعيت معلولين جسمى و حركتى حدود 10 برابر جمعيت نابينايان است ولى براى اين حجم جمعيتى كارى نشده است. ضمن اينكه تحولات اجتماعى دهه اخير، به نفع افزايش جمعيت سالمند است. از اين رو توجه به مناسب‌سازى فضاهاى شهرى براى اين جمعيت و نيز معلولين جسمى و حركتى از اولويت به مراتب بيشترى برخوردار بوده است.

*در مقايسه با شهرهاى پيشرفته چون استانبول، بانكوك و كوالالامپور در كشورهاى آسيايى، تهران با كمبود فضاهاى فراغتى خوب و با كيفيت عالى مواجه است و هنوز در نظافت فضاهاى عمومى شهرى با مشكل مواجهيم.

* حركت شهر تهران به سمت جهانی شدن بسيار كند است. و هنوز زيرساخت هاى مناسب براى اين امر شكل نگرفته است. براى انتقال بازار مركزى شهر اقدامى نشده است. مركز شهر روزبه روز فرسوده تر می‌شود و در مقايسه با شهرهايى چون بانكوك كه از مركز شهرى كاملا متحول برخوردار است با حركت مديريت شهرى عمدتا مبتنى بر ساماندهى امور روزمره بوده است.

***در جمع‌بندى بايد گفت؛ برخلاف نظريه رييس شوراى شهر تهران كه مديريت احمدی‌نژاد را قابل قبول‌تر از مديريت قاليباف دانسته‌اند؛ اساسا مجموعه فعاليت‌ها و اقدامات آقاى قاليباف قابل مقايسه با خلف خود نيست و داراى ارزش‌هاى مثبت بسيارى است ولى دغدغه‌هاى انتخاباتى دست ايشان را در استفاده از نيروهاى كارآمد و قوى بسته بود. و نيروهايى كه در سمت‌هاى مختلف مشغول به كار شدند، از قابليت ها و ظرفيت هاى درخورى برخوردار نبودند. لذا وى نتوانست تحولى جدى ايجاد كند و مديريت وى عمدتا مبتنی بر ساماندهى امور بود و نه تحول در امور شهرى.

منبع: شرق

Read 3395 times
Rate this item
(0 votes)
Login to post comments

تماس سریعدبیرخانه

آدرس:
تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، خیابان نظامی گنجوی، خیابان پیوند، کوچه حماسی، پلاک 26
تلفن :
88203845 21 (98)+
88871227 21 (98)+
نمابر :
88198520 21 (98)+
ایمیل :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سایت شرکت :

markerما را در Google Maps ببینید

درباره بناهای بلند

از آنجايي که اصول ساخت و ساز پايدار، شامل گسترهای وسيـع از روشهای ابتدايـی تا پيچيده‌ترين فن‌آوری‌های روز ميباشد، مقوله تناسب روشهای اجرا با استانداردهای کيفی همواره به عنوان شاخص‌های کليدی در اين حوزه مورد توجه عموم بهره‌برداران بوده است. با توجه به سير صعودی بلندمرتبه‌سازی که گاه به اقتضای شرايط اقتصادی بر مبنای مقرون به صرفه‌بودن و نه‌چندان بر اصول استانداردسازی تعريف شده است، همچنين نیازها و خلاء موجود در معرفي نشان‌های تجاری نمونه صنعت ساختمان، مؤسسه رسايش برگزارکننده همايش‌ها و کنفرانس‌هاي مختلف درنظر دارد  «سومین کنفرانس بناهای بلند درایران و خاورميانه»  را برگزار کند.