Print this page

بیانیه پایانی سومین کنفرانس بناهای بلند

30 دی 1395 Written by 
Published in اخبار

 

بیانیه سومین دوره از کنفرانس بناهای بلند، توسط مهندس شادمهر راستین دبیر اجرایی کنفرانس قرائت شد.

متن بیانیه‌ی کارگروه‌های سومین کنفرانس بناهای بلند به شرح زیر است:

کارگروه معماری:

سومین کنفرانس بناهای بلند، به دنبال دو کنفرانس قبلی، فرصتی دیگر را در جهت تعامل و هم اندیشی فراهم آورد، و اکنون در اختتامیه این مراسم هستیم، در حالی که مباحثی کلیدی هنوز نیازمند تبیین و تنویر راهکارهای معینی در مسیر تدوین آن ها است لذا تاکید مجدد بر آن ها ضروری است.

  ضوابط مشخص و معین و شفاف که اولا تعریفی جامع و مانع بر بناهای بلند ارائه نماید و ثانیا نحوه مسیر احداث یک بنای بلند مطلوب را به گونه ای شفاف ارائه نماید، طبعاً تعریف بناهای بلند از بستر وقوع آن حاصل میگردد و از این رو تعریف جامع و فراگیر آن در خور هر یک از شهرهای کشور است.

    نقشی که بناهای بلند در منظر شهری ایفا میکنند فراتر از عملکرد در واحد پیرامونی است و عرصه شهر را در بر میگیرد و از این رو نمای یک بنای بلندمرتبه در چشم انداز شهری بایستی تعریف و تبیین گردد و ارزیابی آن افق گسترده شهر صورت پذیرد.

  احداث بناهای بلند اتفاقاتی جنبی را باعث گردیده است که مهم ترین آن ها پدیده گودهای عمیق است، امری مهم که در کنفرانس های قبلی نیز موجبات برخی از نگرانی ها را باعث گردید، امروزه این مهم نیازمند چاره اندیشی سریع و عاجل است.

جامعه معماری کماکان چشم به راه ضوابط، حمایت های فنی و دستور العمل های شفاف و مدون بلند مرتبه سازی است؛ امری که نیازمند عزم جدی مسئولان و جامعه فنی است.

   

کارگروه مطالعات فرهنگی و اجتماعی

شهر سبز که به تازگی مورد توجه اندیشمندان و متخصصان کشور ما قرار گرفته است، ریشه‌ای قدیمی در فرهنگ ایرانی دارد و احترام به محیط زیست و همزیستی با آن، بخشی از فرهنگ ایرانی بوده است؛ ولی با پیشرفت تکنولوژی و تلاش برای تسلط بر طبیعت، بدون در نظر گرفتن ابعاد فرهنگی و اجتماعی آن، معضلات متعددی را به وجود آورده است که امروز باید به دنبال رفع آن‌ها باشیم و آغاز این راه برای رسیدن به شهر سبز، شهروند سبز است. شهروند سبزی که با خودآگاهی، تفکر و تعقل، به مشارکت در بهبود زیست‌بوم خود اقدام کند. نباید فراموش کنیم که شهر سبز، شهر اندیشه است. شهر گفتگو است. شهرِ فضای عمومی است. تنوع فرهنگی و طبیعی دارد و به محیط زیست و تنوع احترام می‌گذارد و رسیدن به این شهر، پیش از همه چیز به شهروندی سبز نیاز دارد

کارگروه اقتصاد و سرمایه گذاری

ساخت بناهای بلند علاوه بر این که به تکنولوژی های نوین مهندسی و ساخت نیاز دارد، همزمان به استفاده از روش های تامین مالی و مطالعات جامع اقتصادی نیز نیازمند است. این مطالعات از سطح کلان اقتصاد تا سطوح بنگاه و خانوار را شامل می شود. استفاده از ابزارها و روش های نوین تامین مالی یکی از مهمترین وجوه مورد نیاز در این زمینه است.

کشور ما در گیر و دارِ مشکلات متعدد اقتصادی از جمله حجم بزرگ دولت، انجماد نقدینگی، وابستگی شدید به درآمد نفتی و بازیگران بزرگ و رانت جوی اقتصاد، متاسفانه از نبود نهادهای موثر تامین مالی و ساز و کارهای پولی و مالی مناسب نیز رنج می برند.

سیاست گذاران باید آگاه باشند که چرخه های اقتصادی و فرآیندهای تامین مالی و فروش در موفقیت سیاست های این حوزه اثرگذار خواهد بود. توسعه ابزارها و نهادهای مناسب با سیاست های شهرسازی، نیازهای اجتماعی و پیشرفت های تکنولوژیک، امری بسیار ضروری است.

کارگروه تکنولوژی و ساختمان

بیانیه کارگروه تکنولوژی و ساختمان شامل 8 بند به شرح زیر است:

  1. ضرورت بهره گرفتن از توان طراحی مهندسی داخل در زمینه ساختمان های بلند با توجه به گسترش روز افزون این نیاز در جامعه
  2. تدوین مبانی و مقررات طراحی ساختمان های بلند متناسب با شرایط اقلیمی، جغرافیایی و زلزله خیزی کشور
  3. توجه به معیارهای زیست محیطی در طراحی ساختمان های بلند و تحقق اصول معماری و طراحی پایدار
  4. ضرورت استفاده از مصالح و فناوری های نوین به منظور تحقق قابلیت استفاده مجدد، مصالح و سبک سازی ساختمان
  5. گسترش دانش تکنولوژی ساختمان و سیستم های سازه ای مناسب برای ساختمان های بلند در ایران
  6. ضرورت کاربرد سیستم هایی که امکان یکپارچه سازی فعالیت ها و هماهنگی طراحی میان حوزه های مختلف را در ساختمان های بلند فراهم می سازند.
  7. ارتقا نظام برنامه ریزی و کنترل پروژه در ساختمان های بلند با توجه به ویژگی های خاص این بناها از نظر مدیریت پروژه و ساخت.
  8. توجه به موضوع ایمنی در برابر حوادث غیر مترقبه مانند زلزله و حریق در مراحل طراحی، اجرا ، کنترل و بهره برداری با فعال ساختن فرایندهای بیمه و نظام اجرایی کنترل ساختمان

کارگروه شهرسازی و مفاهیم پایداری

شهرنشینی اجتناب ناپذیر است، بنابراین باید از فرصت‌ها و پتاسیل‌های شهرنشینی به عنوان موتور رشد اقتصاد پایدار و همه شمول شهری، توسعه اجتماعی و فرهنگی، حفاظت از محیط زیست برای دستیابی به شهرهای پایدار و تاب‌آور بهره ببریم. باید به سوی برنامه‌ریزی و طراحی شهری پایدار و تاب‌آور حرکت کنیم.

چنین حرکتی نیازمند بکارگیری چارچوب‌های سیاستی در سطوح ملی، منطقه‌ای و محلی است. این چارچوب‌های سیاستی باید برنامه‌ریزی و مدیریت مشارکتی توسعه فضای شهری و مکانیزم‌های اجرایی کارآمد را شامل شوند. ساخت بناهای بلند در شهرها، با رعایت اصول (حقِ به شهر)، توجه به ابعاد اجتماعی، اقتصادی، فضایی و فرهنگی همه‌شمول و هماهنگ با طرح‌های توسعه شهری مصوب قابل توجیه است.

کارگروه مدیریت، قوانین و مقررات

به نظر شرکت کنندگان در کارگروه، ضعف و فقدان تعهد کافی در اجرای قوانین موجود و تقید به آن را در عرصه های اجتماعی بخصوص در ساخت و سازها و بناهای بلند به عنوان یکی از مهم ترین عوامل بروز مشکلات و مسائل شهری، زیست محیطی و اجتماعی در مهندسی ساختمان است.

در این راستا لازم است عزم جدی کافی در همه آحاد کشور به منظور ایجاد تعهد فردی و اجتماعی برای قانون مداری و رعایت کامل قوانین و مقررات لازم الاجرا در درجه اول توسط مسئولان و پس از آن توسط مردم فراهم شود.

15

Read 3566 times
Rate this item
(0 votes)
مدیر سایت
Login to post comments