گزارش مراسم اختتامیه سومین کنفرانس بناهای بلند؛ بلندمرتبه‌سازی پدیده‌ای نیست که بشود با آن مقاومت کرد

29 دی 1395 Written by 
Published in اخبار

مراسم اختتامیه سومین کنفرانس بناهای بلند، 29 دی 95 در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار شد.

 

به گزارش ستاد خبری کنفرانس بناهای بلند، دکتر پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی در این مراسم بیان کرد: پدیده بلندمرتبه‌سازی پدیده‌ای نیست که بشود با آن مقاومت کرد. زمین گران و گران تر می‌شود و توسعه افقی هزینه ها را افزایش می دهد و در نتیجه خدمات کم می‌شود. این موضوع ناگزیر ما را به سمت بلندمرتبه سازی سوق می‌دهد. اما در این میان قوانین و مقررات به منظور ایجاد هماهنگی، نقشی مهم پیدا می کند.

حناچی با اشاره به مسائل زیست محیطی اضافه کرد: بی توجهی به مسئولیت‌های زیست محیطی را می توان در موارد متعددی مشاهده کرد. «احداث بناهای بلند در محل گسل‌ها»، «احداث بناهای بلند در مکان‌هایی که احتمال رانش در آن مکان‌ها وجود دارد»، «احداث بناهای بلند در مسیر قنات‌ها و تاثیرگذاری در جریان‌های زیرزمینی»، «تاثیرگذاری در مسیر، جهت و سرعت باد و جلوگیری از تهویه طبیعی»، «تخریب باغات (که حجم بسیار بالایی از این نوع تخریب در تهران دیده می‌شود)»، از جمله مواردی است که در آن به مسئولیت‌های زیست محیطی بی‌توجهی شده است.

دکتر مکنون: تاکید توسعه پایدار، نگاه همه جانبه است

دکتر رضا مکنون، رییس دفتر توسعه پایدار دانشگاه صنعتی امیرکبیر دیگر سخنران مراسم اختتامیه بود. وی بیان کرد: بسیار خوب است اینکه می‌بینم جهت‌گیری کنفرانس به سمت توسعه پایدار است. چون این موضوعی است که در جهان مورد توجه قرار گرفته و 180 تا 190 کشور قبول کرده‌اند که توسعه پایدار را به عنوان شعار خود انتخاب کنند.

وی ادامه داد: وقتی به وضعیت ایران نگاهی می‌اندازیم، متوجه می‌شویم که ما حتی حقوق همسایه را نیز در توسعه قرار نداده‌ایم. توسعه پایدار که موارد زیادی همچون فقرزدایی، انرژی، آب و ... را شامل می‌شود موردی دیگر را نیز در خودش دارد و آن، اجرا است. ما نیاز داریم از شعار توسعه پایدار حمایت جدی کنیم چون برای نجات پیدا کردن نیاز داریم جهانی به مسائل نگاه کنیم. نگاه همه جانبه نکته مورد تاکید توسعه پایدار است.

 همچنین محمد حسین شریف‌زادگان استاد دانشگاه شهید بهشتی، در مراسم اختتامیه سومین کنفرانس بناهای بلند، بیان کرد: ساختمان های بلند محصول فرایند زندگی شهری است اما در حال حاضر برنامه ریزی شهری وجود ندارد. از چالش های توسعه فضایی و مدیریت شهری می توان حکمروایی شهری ، مدیریت یکپارچه شهری ، تضاد منافع در توسعه شهری ، ایجاد نظام منابع پایدار درآمدی و ایجاد یکپارچگی دز نظام فنی، مقررات ساخت و ساز در نظام مهندسی و شهرداری ها و طرح راهبردی توسعه شهری نام برد. مدیران باید قانون مشخص برای عوارض شهری وضع کنند تا شهرداری ها برای درآمد نیازمند تراکم فروشی نباشند.

 

 

Read 2919 times Last modified on پنج شنبه, 30 دی 1395 08:40
Rate this item
(0 votes)
Login to post comments

تماس سریعدبیرخانه

آدرس:
تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، خیابان نظامی گنجوی، خیابان پیوند، کوچه حماسی، پلاک 26
تلفن :
88203845 21 (98)+
88871227 21 (98)+
نمابر :
88198520 21 (98)+
ایمیل :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سایت شرکت :

markerما را در Google Maps ببینید

درباره بناهای بلند

از آنجايي که اصول ساخت و ساز پايدار، شامل گسترهای وسيـع از روشهای ابتدايـی تا پيچيده‌ترين فن‌آوری‌های روز ميباشد، مقوله تناسب روشهای اجرا با استانداردهای کيفی همواره به عنوان شاخص‌های کليدی در اين حوزه مورد توجه عموم بهره‌برداران بوده است. با توجه به سير صعودی بلندمرتبه‌سازی که گاه به اقتضای شرايط اقتصادی بر مبنای مقرون به صرفه‌بودن و نه‌چندان بر اصول استانداردسازی تعريف شده است، همچنين نیازها و خلاء موجود در معرفي نشان‌های تجاری نمونه صنعت ساختمان، مؤسسه رسايش برگزارکننده همايش‌ها و کنفرانس‌هاي مختلف درنظر دارد  «سومین کنفرانس بناهای بلند درایران و خاورميانه»  را برگزار کند.