دکتر عباس آخوندی در مراسم افتتاحیه سومین کنفرانس بناهای بلند: وضعیت زندگی شهری در ایران، بازتاب‌دهنده اغتشاش ذهنی ایرانیان است/ بررسی بنیادی مفهوم بلندمرتبه سازی در کنفرانس بناهای بلند

28 دی 1395 Written by 
Published in اخبار

 

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ساخت ساختمان‌های بلند، تحمیل هزینه سازندگان به جامعه است، گفت: وضعیت زندگی شهری در ایران، بازتاب‌دهنده اغتشاش ذهنی ایرانیان است.

به گزارش ستاد خبری، مراسم افتتاحیه سومین کنفرانس بناهای بلند صبح سه شنبه 28 دی با حضور و سخنرانی دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، مهندس سید محمد بهشتی رییس شورای سیاست‌گذاری کنفرانس، دکتر حامد مظاهریان معاون وزیر راه  و شهرسازی  و دیگر مدیران و فعالان صنعت ساختمان در مرکز همایشهای بین‌المللی برج میلاد برگزار شد.

دکتر عباس آخوندی در این مراسم گفت: مدیریت موفق شهری باید بتواند تمام افراد جامعه را موظف کند که هزینه‌شان را به سایرین تحمیل نکنند. وظیفه دولت هم، درونی کردن هزینه‌های ساخت بناهای بلند است.

وی افزود:  مفهوم برون‌ریز در اقتصاد سیاسی بدین معنا است که انسان‌ها، علاقه‌مند هستند که هزینه‌ اقدامات خود را به سایرین تحمیل کنند و باید تلاش شود که در جامعه از این برون‌ریزی جلوگیری شود؛ این در حالی است که در زندگی شهری شاهد برون‌ریزی در حوزه ساخت و ساز هستیم و به عنوان نمونه، می‌توان به احداث ساختمان‌های بلند و برج‌ها در شهرها اشاره کرد.

وی ادامه داد: باید تلاش شود که این کنفرانس، مفهوم زندگی مدرن شهری را بازخوانی کند که ساختمان‌های بلند، نماد اصلی این مدرنیسم است؛ بر این اساس سومین کنفرانس بناهای بلند، مفهوم بلندمرتبه‌سازی را به صورت بنیادی‌تر مورد بررسی قرار داده و از همه جوانب به این نماد زندگی مدرن توجه می کند.

وزیر راه و شهرسازی با طرح این پرسش که چرا در یک جامعه باید تعداد زیادی از افراد، هزینه دسترسی گروه خاصی به رانت و برخی منافع را پرداخت کنند، گفت: وضعیت زندگی شهری در ایران، بازتاب‌دهنده اغتشاش ذهنی ایرانیان است و اگر کسی بخواهد نحوه نگاه ایرانیان به زندگی شهری را بازتاب دهد، می‌تواند نگاهی به معماری شهرهای کشور داشته باشد.

وی  اظهار داشت: من مخالف احداث ساختمان‌های بلند نیستم؛ اما باید در ساخت بناهای بلند، این موضوع در نظر گرفته شود که آیا این ساخت و سازها در جهت ارتقای کیفیت زندگی شهری است و آیا سازگاری با طبیعت و ظرفیت‌های زیست‌محیطی دارد؟

دکتر آخوندی در ادامه سخنانش به وضعیت زندگی شهری در ایران اشاره کرد و گفت: زندگی شهری در ایران به شدت پراکنده است و پس از ورود تکنولوژی و فناوری به ایران، این تصور در جامعه تقویت شد که با کمک فناوری‌های مدرن، می توانیم طبیعت را در اختیار بگیریم و هر نوع تصوری در محیط‌زیست داشته باشیم؛ در حالیکه این تصور کاملاً اشتباه است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: هم‌اکنون مهمترین شعاری که در حوزه زندگی شهری در تهران مطرح می‌شود، این است که پایتخت ایران چه ظرفیت زیستی دارد؟ واقعیت این است که اگر منابع آبی هم از دریای عمان به تهران منتقل شود و تمام وسایل نقلیه به فناوری هیبریدی مجهز شوند، تهران بیش از این ظرفیت پذیرش جمعیت را ندارد و هم‌اکنون، زمان بازنگری و بازاندیشی در زندگی شهری فرا رسیده است که این بازنگری، نیازمند اجماع در حوزه اندیشه است.

وی در پایان با اشاره به مشکلات زیست محیطی  خاطرنشان کرد: در حال حاضر یکی از اصلی‌ترین مشکلات حوزه شهری، کمبود منابع آبی در کشور است که حل این موضوع با انتقال آب از دریا یا دریاچه‌ها امکانپذیر نیست، زیرا این اقدامی کوتاه‌مدت و کم‌اثر است.

Read 2351 times
Rate this item
(0 votes)
Login to post comments

تماس سریعدبیرخانه

آدرس:
تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، خیابان نظامی گنجوی، خیابان پیوند، کوچه حماسی، پلاک 26
تلفن :
88203845 21 (98)+
88871227 21 (98)+
نمابر :
88198520 21 (98)+
ایمیل :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سایت شرکت :

markerما را در Google Maps ببینید

درباره بناهای بلند

از آنجايي که اصول ساخت و ساز پايدار، شامل گسترهای وسيـع از روشهای ابتدايـی تا پيچيده‌ترين فن‌آوری‌های روز ميباشد، مقوله تناسب روشهای اجرا با استانداردهای کيفی همواره به عنوان شاخص‌های کليدی در اين حوزه مورد توجه عموم بهره‌برداران بوده است. با توجه به سير صعودی بلندمرتبه‌سازی که گاه به اقتضای شرايط اقتصادی بر مبنای مقرون به صرفه‌بودن و نه‌چندان بر اصول استانداردسازی تعريف شده است، همچنين نیازها و خلاء موجود در معرفي نشان‌های تجاری نمونه صنعت ساختمان، مؤسسه رسايش برگزارکننده همايش‌ها و کنفرانس‌هاي مختلف درنظر دارد  «سومین کنفرانس بناهای بلند درایران و خاورميانه»  را برگزار کند.