گفت‌و‌گو با احمد مسجدجامعی: بناهای بلند واقعیتی است که باید پذیرفته شود

27 دی 1395 Written by 
Published in گفت‌و‌گو

گفت‌و‌گو با احمد مسجدجامعی:

بناهای بلند واقعیتی است که باید پذیرفته شود

احمد مسجدجامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران و دبیر کارگروه مطالعات فرهنگی و اجتماعی کنفرانس بناهای بلند است. با او در خصوص ضرورت مباحث فرهنگی و اجتماعی در حوزه بناهای بلند به گفت‌و‌گو‌ پرداختیم. به عقیده مسجدجامعی بومی‌سازی یکی از پیش‌نیاز‌های ورود پدیده‌ مدرنی همچون بناهای بلند در ایران است.

 مسجدجامعی

*درباره رویکردها و موضوعاتی که در سومین دوره کنفرانس بناهای بلند عنوان شده چه ارزیابی دارید؟

موضوعاتی که سابق بر این، در کنفرانس‌های بناهای بلند مطرح شده بود، ظرفیت بازگویی و بازنگری و توجه مستمر دارند. محورهایی که در دوره‌های گذشته مطرح بود را نباید تمام شده دانست، این مباحث ادامه‌دار هستند. مباحثی همچون همراهی با طبیعت به جای رویارویی با آن، مجددا قابلیت پیگیری دارند تنها باید محورهایی به آن‌ها اضافه کرد و به این رویکردها از مواضع مناسبات شهری، نگاه عملیاتی و اجرایی داشت. افزایش طول ساختمان زیر سطح خاک، موجب تهدید زمین می‌شود، معضلاتی از این دست و تهدیدات وارده با پیشرفت تکنولوژی بسیارند. از طرفی باید به شرایط اقلیمی کشورمان واقف باشیم و ببینیم الگوهای موجود قابل اجرا هستند یا نه.

*تفاوت حضور کارگروه مطالعات فرهنگی و اجتماعی در کنفرانس بناهای بلند با دیگر کارگروه‌ها را در چه مواردی می‌دانید؟

اکثر کارگروه‌های تخصصی در انتظار تصویب قوانین و مقررات مربوط به ساخت هستند اما کارگروه اجتماعی موظف است که رویکرد ضوابط ساخت بناهای بلند را نشان دهد. این مبحث شمایل ایرانی و مهمی دارد زیرا فضایی است که باید درآن حرف جدید داشته باشیم. در کنفرانس قبل پیشنهاداتی در زمینه بلندمرتبه‌سازی ارائه شد. در درجه اول مطرح شد که بناهای بلند واقعیتی است که باید پذیرفته شود اما این واقعیت باید با روح ایرانی، باور ایرانی، شرایط ایرانی، زن ایرانی، همسایگی در ایران و خانواده در ایران همراه باشد. نکته‌ای که باید به این موارد افزوده شود چگونگی همراهی با طبیعت ایرانی و ارائه تعریف واحد و مشترک از عبارت طبیعت ایرانی است. طبیعت ایرانی باید مفهوم عام داشته باشد و باید نگاهی بومی به الگوی بلندمرتبه‌سازی داشته باشیم. مسئله مهندسی بناهای بلند در اقصی نقاط دنیا مشترک است. علاوه براین کمبودهای اساسی ما در زمینه مهندسی و معماری و تشکیلات مربوط به ساخت نیست. باید بر نگاه بومی اتفاق نظر داشته باشیم که با رویکرد هبیتات تطبیق داده شده باشد.

گزارش از ارزیابی بلندمرتبه‌سازی‌های صورت‌گرفته و اقتصاد سیاسی شهر از مسائل قابل توجه است، جای مباحثی چون چگونگی فروش شهر و معضلاتی که شهر را نابود می‌کند، در دوره‌های پیشین خالی دیده می‌شد، مشکلات ناشی از ادارات و سازمان‌های دولتی وجود دارد اما برای مقابله با این مشکلات مخاطب قراردادن مردم اشتباه است. همیشه از مردم تقاضای توجه به مشکلات زیست‌محیطی و فرهنگ شهری را داریم. این تعارضات در اقتصاد سیاسی شهر تاثیرگذار است.

*تاثیر حضور کارگروه مطالعات فرهنگی و اجتماعی در این‌گونه کنفرانس‌ها چیست؟

کار ما ارائه یک الگوی بومی از ساخت بناهای بلند برای سرزمین‌مان است. باید به این پرسش‌ پاسخ بگوییم که ساخت بناهای بلند چه ویژگی‌هایی باید در سرزمین ما داشته باشد؟ یکی از عواملی که باید در نظر گرفته شود این است که رابطه بین طبیعت و انسان حالت خصمانه نداشته باشد و این دو در پیوستگی، با هم حرکت کنند. این پیام خاص امسال است. از مجموعه تمام صحبت‌ها به نظر می‌رسد باید بر عملکرد بلندمرتبه‌سازی و آسیب‌شناسی آن بر اقلیم و بوم این سرزمین توجه ویژه داشت. در ایران با توجه به نوع اقلیم و بوم ساختاری شکل و توسعه یافته که نباید به آن آسیب رساند.

دغدغه ویژه کارگروه مطالعات فرهنگی و اجتماعی بومی‌سازی الگوهای جهانی برای ایران است.

*چه اقداماتی باید در راستای بومی‌سازی صورت بگیرد؟

در کشور ما درباره برنامه‌ریزی‌ها، طرح‌ها و نقشه‌ها پرسش نمی‌شود. مشکل این نیست که کدام شخص یا سازمان پاسخ‌گو باشد، مهم طرح پرسش است. نقشه‌های شهر فاجعه‌بار دچار گسیختگی است و هرچه بیشتر بناهای بلند احداث می‌شود به این مشکل افزوده خواهد شد. افزایش ساختمان‌های بلند فاجعه حمل ونقل را به بار خواهد آورد.

متاسفانه در حال حاضر مردم تنها به دنبال بار مالی نقشه‌هایشان هستند نه به دنبال زیبایی‌ها و اثرگذاری‌ها.

*پیشنهاد کارگروه مطالعات فرهنگی و اجتماعی برای نحوه برگزاری نشست‌ها چیست؟

باید فضای این اجلاس‌ها از حالت تشریفاتی و سخنرانی‌محور بودن خارج شود و به سمت طرح مسئله حرکت کند. باید طرح چالش کرد. مهم تفاوت نظریه‌های هبیتات در دوره‌های مختلف نیست مگر این موضوع چه تاثیری در نوع غارت شهرهای ما و شهرنشینی درست دارد. حتی نیاز نیست در حال حاضر دنبال راهکار باشیم. باید در ابتدا مشکلات شهری را درست شناسایی و مطرح کرد. این نکاتی است که باید در نشست‌ها به آن توجه کرد. شهروند موظف است طرح مسئله کند و یا مسئولان مربوطه در طرح مسئله به مردم کمک کنند. پرداختن به تبارشناسی بناهای بلند در تهران حدی دارد و نباید به این موضوع بیش ‌از حد پرداخت. به شخصی نیاز داریم که در این نشست‌ها معضلات را به راحتی بیان کند. کمیسیون اجتماعی فرهنگی باید مشکلات شهر و حرف مردم را بیان کند. اگر بتوانیم چنین فضایی ایجاد کنیم قدمی هم به نفع بلندمرتبه‌سازی و شهروندان برداشته‌ایم. کشور ما مملو از سرمایه‌های بالقوه انسانی و طبیعی است که نیازمند بالفعل شدن هستند. نباید اجازه دهیم سرمایه‌ها به تاراج برود.

*آیا در مشکلاتی که امروزه شاهد آن هستیم باید مردم را هم دخیل بدانیم؟ به عقیده شما مردم در حقوق مالکیت خصوصی زیاده‌‌خواهی نکرده‌اند؟

وقتی فردی مالک یک خانه ارزشمند تاریخی است دو مالکیت بر این اثر حاکم است، یکی مالکیت شخصی و دیگری مالکیت جمعی است. علاوه بر مالکیت فردی بر کالاهای اصیل و ارزشمند، مالکیتی جمعی نیز بر آن شی اثرگذار خواهد بود. بنابراین حقوق شهر مقدم بر حقوق شهروند است. نباید حد و حدود طوری باشد که به حق عمومی آسیب بزند. تا جایی آزاد هستیم که به حریم دیگران صدمه و ضربه وارد نکنیم و برای وارد نکردن چنین صدماتی باید طرح با فضا سازگار باشد. هیچ سازگاری و ضرورتی در احداث ساختمانی 10طبقه در کنار ساختمان چهار طبقه در یک بافت محلی وجود ندارد. هیچ تمرکزی بر نحوه طراحی متناسب با محیط وجود ندارد. امید می‌رود در این دوره به مباحث ارزشی، توجه بیشتری داشته باشیم.

Read 2856 times
Rate this item
(0 votes)
Login to post comments

تماس سریعدبیرخانه

آدرس:
تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، خیابان نظامی گنجوی، خیابان پیوند، کوچه حماسی، پلاک 26
تلفن :
88203845 21 (98)+
88871227 21 (98)+
نمابر :
88198520 21 (98)+
ایمیل :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سایت شرکت :

markerما را در Google Maps ببینید

درباره بناهای بلند

از آنجايي که اصول ساخت و ساز پايدار، شامل گسترهای وسيـع از روشهای ابتدايـی تا پيچيده‌ترين فن‌آوری‌های روز ميباشد، مقوله تناسب روشهای اجرا با استانداردهای کيفی همواره به عنوان شاخص‌های کليدی در اين حوزه مورد توجه عموم بهره‌برداران بوده است. با توجه به سير صعودی بلندمرتبه‌سازی که گاه به اقتضای شرايط اقتصادی بر مبنای مقرون به صرفه‌بودن و نه‌چندان بر اصول استانداردسازی تعريف شده است، همچنين نیازها و خلاء موجود در معرفي نشان‌های تجاری نمونه صنعت ساختمان، مؤسسه رسايش برگزارکننده همايش‌ها و کنفرانس‌هاي مختلف درنظر دارد  «سومین کنفرانس بناهای بلند درایران و خاورميانه»  را برگزار کند.