وجوه و حدود اقتباس در امر طراحی بناهای بلند

26 دی 1395 Written by 
Published in اخبار

وجوه و حدود اقتباس در امر طراحی بناهای بلند

 نویسندگان :

آزاده خاکی قصر، استادیار دانشکده معماری و شهرسازی ، دانشگاه شهید بهشتی

حسین پورمهدی قائم مقامی، استادیار دانشکده هنر و معماری، دانشگاه یزد

 

چکیده

اقتباس در امر معماری از جمله طراحی بناهای بلند اجتناب ناپذیر است. این امر به معنای تقلید نیست بلکه به معنای آموختن از مراجع برای ایجاد اثر معماری است. طراحان به صورت خودآگاه و یا ضمنی به این امر مشغول هستند اما نوشتار حاضر سعی می‌کند قدری درباره این موضوع توضیح دهد و به آگاه بودن طراحان به امر اقتباس توجه دهد. اقتباس در طراحی بناهای بلند وجوه مختلفی دارد که از آن میان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اقتباس مکان‌یابی، اقتباس رویکرد طراحی، اقتباس روابط فضایی، اقتباس منطق سازه‌ای، اقتباس منطق اقلیمی، اقتباس منطق عملکردی، اقتباس معنایی، اقتباس فرمی، اقتباس مصالح و ...

حد اولیه اقتباس آن است که اثر، نسبت به مرجع اثر، تخفیف و تقلیل پیدا نکند و به عنوان فرزند آن مقبول عقل و پذیرای طبع باشد. در حداکثر حدود اقتباس می‌توان امیدوار به ارتقای اثر جدید نسبت به اثر مرجع بود.

اگر اقتباس به شکلی صحیح اتفاق نیفتد گرفتار آفت‌هایی خواهد شد که از آن میان موارد زیر قابل احصا هستند:

تقلید و تکرار و در نتیجه دلزدگی، صرفا بزرگ‌نمایی و از دست رفتن مقیاس، بی‌ریشگی«کندن از زمینه و احداث در زمینه‌ای دیگر»، عدم توجه مناسب به قاعده‌های همنشینی در اقتباس فرمی و تخفیف اثر، عدم توجه به روح زمانه، تفرعن و تکلف در جزییات و ... لذا می‌بایست تلاش کنیم تا اقتباس با صحت تمام انجام شود.

مراجعی که در نوشتار حاضر به عنوان مراجع مناسب در اقتباس در امر طراحی بناهای بلند برشمرده می‌شوند عبارتند از: طبیعت و ساختارهای طبیعی، برخی دست ساخته‌های تاریخی یا واجد ارزش بشر، برخی متون ادبی که به روایت شیوه‌های زیستن آدمی می‌پردازند، مصادیق معماری بلند و نیمه بلند تاریخی و بومی مناطق و ... که می‌بایست با دقت و حساسیت لازم از آن‌ها بیاموزیم و ارزش‌ها را اخذ کنیم.

مقدمه

هر طراحی، در هر حوزه‌ای که چیزی می‌آفریند از تمامی دانسته‌ها و دیده‌ها و تجربه‌هایش کمک می‌گیرد. مددی که طراح از مجموعه‌ای از دانسته‌ها و دیده‌هایش می‌گیرد مشابه اقتباس است. اقتباس، به معنای تاثیر گرفتن و نه تقلید است. تقلیدی بودن از ویژگی‌هایی است که طراحان از آن پرهیز می‌کنند اما اقتباس، خوب است. فهم مشترکی که در اقتباس، حاصل می‌شود مجال پیدا می‌کند که از دریچه ذهن طراحان بعدی، به صورت حرفی نو عیان شود و در عین حال کهنه‌ای را در دل خود قرار داده باشد.

به این ترتیب در طراحی بناهای بلند نیز همچون سایر طراحی‌ها، چه طراح آگاهانه اذعان داشته باشد چه به طور ناخودآگاه عمل کند، الگو و دانسته‌ها و مصادیقی در ذهن دارد که می‌بایست از آن‌ها اقتباس و نه تقلید کند. نوشتار حاضر سعی دارد که بیان کند که وجوه و حدود اقتباس در طراحی بناهای بلند چیست و همچنین در طراحی بناهای بلند از چه مراجعی می‌توان اقتباس کرد.

اصل این مقاله را می‌توانید در (بنای شهر-ویژه‌نامه سومین کنفرانس بناهای بلند) بخوانید. این ویژه‌نامه در روزهای 28 تا 30 دی 95 در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد(محل برگزاری کنفرانس بناهای بلند)، منتشر می‌شود.

 

Read 3311 times Last modified on یکشنبه, 26 دی 1395 17:09
Rate this item
(0 votes)
Login to post comments

تماس سریعدبیرخانه

آدرس:
تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، خیابان نظامی گنجوی، خیابان پیوند، کوچه حماسی، پلاک 26
تلفن :
88203845 21 (98)+
88871227 21 (98)+
نمابر :
88198520 21 (98)+
ایمیل :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سایت شرکت :

markerما را در Google Maps ببینید

درباره بناهای بلند

از آنجايي که اصول ساخت و ساز پايدار، شامل گسترهای وسيـع از روشهای ابتدايـی تا پيچيده‌ترين فن‌آوری‌های روز ميباشد، مقوله تناسب روشهای اجرا با استانداردهای کيفی همواره به عنوان شاخص‌های کليدی در اين حوزه مورد توجه عموم بهره‌برداران بوده است. با توجه به سير صعودی بلندمرتبه‌سازی که گاه به اقتضای شرايط اقتصادی بر مبنای مقرون به صرفه‌بودن و نه‌چندان بر اصول استانداردسازی تعريف شده است، همچنين نیازها و خلاء موجود در معرفي نشان‌های تجاری نمونه صنعت ساختمان، مؤسسه رسايش برگزارکننده همايش‌ها و کنفرانس‌هاي مختلف درنظر دارد  «سومین کنفرانس بناهای بلند درایران و خاورميانه»  را برگزار کند.